Homemade soup versus the canned stuff!


While shopping for groceries, recently, I happened across a couple of cans of Campbell’s Vegetable Beef Soup and threw them into my cart without a thought. Later, aster I got home, I discovered that each ten ounce can cost $1.85! I was astounded. The last time I remember buying a canned soup, the cost was $1.09 and I though that was expensive.
So, what does $1.85 buy you? Well, a serving, according to the label is ½ a cup! Pictured here is that serving… pretty small. Each can will supply your growing family 2 ½ of these ‘servings’ with the cost per serving at about $.75. That doesn’t seem like such a good deal to me!
For what it would cost to run to the store and buy a can, you could use veggies you had on hand to make a hearty homemade version of this, but for just pennies a serving. In addition, whereas a single canned soup like this has over 900 mg of salt, you can serve your family less than half that by making it yourself!
Advertisements

About forsythkid

I am just a simple man with a head full of sand who is currently residing in a small town called Forsyth Missouri. I enjoy hiking, camping and all things related to gardening. I rec’d my degree from SIU majoring in Biology many moons ago and still maintain a great interest in the study of all living things. My hobbies include meteorology, the Finnish language and inhabiting cyberspace whenever possible.
This entry was posted in Campbell soup, canned soup, Forsythkid, Homemade soup versus the canned stuff, saving money. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s